پايگاه جامع سلامت، آموزش و هوشمندي كودكان مطابق با استانداردهاي جهاني و بومي

مصاحبه برنامه کارا و کوشا

به گزارش خبرنگار «نسیم»، روز گذشته جمعی از اهالی رسانه و به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه این برنامه درحال ضبط، حضور یافتند.

در همین ارتباط عطیه فلاح شهیدی، تهیه‌کننده مجموعه در جمع خبرنگاران گفت:

- مجموعه "کارا و کوشا" 6 عروسک هستند بامحوریت کارا و کوشا و دو عروسک دیگر بنام پریا و پوریا که همسایه اینها هستند و روابط دوستانه و محلی از طریق آنها اتفاق می افتد. عروسک رادیو و ساعت هم داریم. شخصیت رادی نمادی هست از اطلاعات مفیدی که باید دراختیارافراد کارآفرین قرار دهد و شخصیت بعدی نماد فرصت سنجی‌هاست و همیشه سعی می کند فرصتها را بگوید که بیهوده هدر نرود.
- 6 بازیگر هم داریم که پدر و مادر کوشا و 3 نفر فروشنده های بازار و 3 نفر هم فروشنده داخل پارک هستند. بازیگران مجموعه مریم وطن پور نقش مادرو هومن رمضانی نقش پدر کارا و کوشا و امیر عدل پرور میناشجاعیان،کوشاساعی و آقای باقری از بازیگران مجموعه به شمار می روند
- روز پنجم ضبط را طی می کنیم و درتلاش هستیم پس از پایان ضبط با کمترین فاصله و در کنداکتور بعداز ظهر شبکه دو پخش شود.
- در زمینه کارآفرینی کودک تاکنون کاری انجام نشده و ما استارت این کار را با تهیه بسته های آموزشی کارآفرینی درسال 88 شروع و در سال 89 این بسته آموزشی را رونمایی کردیم. کاری که کردیم این بود که آمدیم ویژگیهای کارآفرینان در بزرگسالی را گرفتیم و به ویژگی کارآفرینان در کودکی تبدیل کردیم.
- آنطور که بازخوردهایی را از خارج از کشور گرفتیم و حتی برای اولین بار در دنیا این کار انجام شده و مورد استقبال کشورهای دیگرهم قرار گرفت و بعداز آن آمدیم این بسته ای آموزشی را محور برنامه تلویزیونی قرار دادیم.
- تمام سعی ما بر این است که این ویژگی‌های شخصیتی را درکودکان پرورش بدهیم. به عنوان مثال در بزرگسالی کارآفرین باید ریسک‌پذیر باشد و ما این را به کودک نمی‌توانیم بگوئیم ریسک‌پذیر باش اما طبق نظریات روانشناسی یک کودک باید حس امنیت درونی و میل به تغییر داشته باشد.

- کارا از واژه کارایی می‌آید به معنی کسی که کارهای خودش را بخوبی انجام میدهد و کوشا نیز تلاش و فعالیت زیادی در انجام کارهایش دارد.
- مخاطب این مجموعه از 6 تا 9 سال هستند. به همین دلیل پریا و پوریا را گذاشتیم که آنها سنشان کمی بالاتراست. پریا نماد کسی است که به عنوان نماد نظم و انضباط و تمیزی و پاکیزگی خیلی توجه می کند و پوریا شخصیتی است که اهل همکاری است و دوست دارد به دیگران کمک کند. حدود 17 نفر نویسنده فیلمنامه را نوشته اند
- 60 روز انجام دکور لوکیشن طول کشید. دکور یک فضای محلی است که یک محلی را نشان می دهد و هدف ما این است که نشان بدهیم اگر شما بدنبال کارآفرینی هستید قرار نیست فرصت ها دور از شما باشند، فرصت ها اطراف شما هستند و کافی است با کندوکاو ساده آنها را کشف کنید.
- دکور سه قسمت دارد یک قسمت فضای مسکونی خانه کارا و کوشا و فضای داخل خانه اینها و یک قسمت خانه پریا و پوریاست. در داخل خانه کاراوکوشا ارتباط پدرومادر با فرزند و نشان داده می شود که چطور با فرزند رفتار بشود که حس کارآفرینی و خلاقیت شان کشته و ازبین نرود.
- خانه پریا و پوریا را نزدیک خانه کارا و کوشا قرار دادیم تا روابط دوستانه خانواده ها و در محله ها را نشان دهیم آن چیزی که الان در بین خانواده ها متاسفانه کم کم در حال کمرنگ شدن است.
- درکنار این تحقیقی را که انجام داده بودیم بر روی مطلوب ترین فضاهای شهری برای کودکان، یکی از مطلوبترین فضا فضای پارک و نشادی برای کودکان بود پارکی را در نظر گرفتیم که صرفا برای تفریح نیست بلکه نمادی از خلاقیت و کارآفرینی است و این را در قالب یک فرد مسن که بتواند پیامهای آموزشی را به بچه ها منتقل کند را داریم بنام باباگل پیرمردی که گل می فروشد.
- یک طرف هم فضای بازارها را داریم که عمده مفاهیم کارآفرینی ما منتقل می شود و یک بارفروش هم داریم بنام آقای صداقتی که اجناسش باید تندتند بروز شود و نیازهای مردم را بشناسد. کتابفروشی داریم که هروقت بچه ها خواستند جواب سئوالهای خود را از این کتابخانه پیدا می کنند و یک مغازه اسباب فروشی هم داریم که همیشه خلاق است و درحال ساختن اسباب بازی ویژه خودش است
- مفاهیم این مجموعه مفاهیم جدیدی است و حتی بزرگسالان هم مخاطب این برنامه خواهند بود و بخشی از پاسخهای خودرا در این برنامه دریافت می کنند.

برای مشاهده عکسهای برنامه اینجا را کلیک نمایید.

To Top ↑