پايگاه جامع سلامت، آموزش و هوشمندي كودكان مطابق با استانداردهاي جهاني و بومي

مهدکودک

ده نشانه یک مهدکودک مناسب

اگر می خواهید کودک خود را به مهدکودک بفرستید، بنیاد آموزش کودکان توصیه می کند هنگام بازدید از مهدکودک موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

1- کودکان در مهدکودک مشغول بازی با اسباب بازی یا بازی با همدیگر یا کار گروهی هستند. آنها بی هدف و رها در اطراف نمی چرخند. همچنین از آنها خواسته نمی شود که برای مدتی طولانی در جایی ساکت بنشینند.

2- کودکان انواع مختلف فعالیت ها را در روز انجام می دهند. آیا در مهدکودک بلوک های چوبی برای بازی وجود دارد؟ لباس های نمایش چطور؟ عروسک های نمایشی؟ کتاب های تصویر دار؟ انواع رنگ ها و وسایل نقاشی؟ میزهای بازی؟ پازل؟ و دیگر اسباب بازی های متنوع.... کودکان هم نباید همگی در یک لحظه مشغول انجام یک کار باشند.

3- مربی ها باید با هر کودک به تنهایی بازی کنند، کار گروهی در گروه های کوچک از کودکان انجام دهند و سپس در زمان های مختلف کار گروهی با تمام کودکان را اجرا کنند. مربیان نباید تمام وقت مشغول کار با کل گروه باشند و باید برای تک تک کودکان وقت بگذارند. 

4- کلاس با انواع نقاشی ها یا کاردستی های کودکان تزیین شده باشد. در کلاس انواع دست سازهای کودکان و دستاوردهای فعالیت آنها باید آویزان باشد یا به دیوار زده شده باشد.

5- کودکان باید در طول بازی و فعالیت های روزانه خود اعداد و صدای الفبا را یادبگیرند. در کشورهای دیگر کودکان می توانند نوشتن حروف الفبا را هم در مهدکودک یاد بگیرند اما در ایران از مهدکودک ها خواسته شده این کار را انجام ندهند. فعالیت های علوم دربردارند مواد طبیعی و همچنین آشپزی های کوچک برای یادگیری کودک بسیار مفید هستند. چنین فعالیت هایی باید در برنامه آموزشی مهدکودک وجودداشته باشد. 

6- کودکان زمان کافی (حداقل یک ساعت) دارند که بتوانند درگیر فرآیند کشف و درک یک مفهوم شوند.چنین فعالیت هایی الزاما دربردارنده کاغذ و مداد رنگی نیستند.  

7- کودکان هر روز فرصت کافی برای بازی در حیاط را دارند. بازی در حیاط الزاما نباید جنبه آموزشی داشته باشد.

8- مربیان برای کودکان هر روز کتاب می خوانند. آنها کتاب را برای هر کودک به تنهایی، در گروه کوچک و بعد به صورت جمعی می خوانند. 

9- مهدکودک دارای یک برنامه آموزشی استاندارد و مدون است. این برنامه آموزشی تمام ابعاد رشد و تکامل کودک را دربر می گیرد و متناسب با کودکانی که جلوتر یا عقب تر از برنامه هستند، قابل انطباق خواهد بود. مربی مهدکودک متوجه این موضوع می باشد که تجارب و پیشینه هر کودک متفاوت بوده و کودک ممکن است سریع تر یا کندتر مطلبی را یاد بگیرد. مربی می داند که کودکان الزاما با یک سرعت یا به یک شیوه مطلبی را یاد نمی گیرند. 

10- کودکان در مهدکودک شاد هستند و از آمدن به مهدکودک خوشحال می باشند. خانواده ها از فرستادن کودکان خود به این مهدکودک راضی هستند. کودکان مکررا گریه نمی کنند یا مریض نیستند. 

 
To Top ↑