پايگاه جامع سلامت، آموزش و هوشمندي كودكان مطابق با استانداردهاي جهاني و بومي

مصاحبه رونمایی برنامه

مراسم رونمایی و بازدید از پشت صحنه برنامه خلاقیت و کارآفرینی کودکان با عنوان «کارآ و کوشا» صبح امروز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونان‌ این وزارتخانه، رییس موسسه‌ کار و تأمین اجتماعی، نایب رییس شورای نظارت بر سازمان صدا و سيما، جمعی از مدیران شبکه دو سیما و عوامل تولید مجموعه‌ «کارآ و کوشا» برگزار شد.

 در اين مراسم ميهمانان ضمن بازديد از پشت صحنه اين مجموعه تلويزيوني بر تداوم ساخت برنامه هايي با محوريت خلاقيت و كارآفريني كودكان تاكيد كردند.

 

تهيه كننده برنامه كارا و كوشا:

كارا و كوشا روز دانش آموز امسال را جشن مي گيرند

تهيه كننده برنامه كارا و كوشا از پخش اين مجموعه تلويزيوني در روزهاي آتي خبر داد و اظهار اميدواري نمود كارآ و كوشا روز دانش آموز امسال را همراه با ديگر دانش آموزان ايران اسلامي جشن بگيرند.

عطیه فلاح شهیدی با اشاره به تاريخچه ساخت اين برنامه اظهار داشت: در سال 1385 با حمايت موسسه كار و تامين اجتماعي بسته خلاقيت و كارآفريني كودكان توليد شد، در ادامه، برنامه هاي آموزشي در چند استان اجرا شد، نتايج اين برنامه ها و استقبال از آن ما را به سمت فراگير نمودن محتواي اين بسته و توليد يك مجموعه تلويزيوني هدايت نمود.

   سرپرست نويسندگان برنامه كارا و كوشا با تقدير از حمايت موسسه كار و تامين اجتماعي و شبكه2 سيما افزود: اين برنامه در 130 قسمت 30 دقیقه‌ای تلاش می‌کند تا خردسالان و کودکان را با مفاهیم کارآفرینی آشنا کند.

وي افزود: در این برنامه دو عروسک کارا و کوشا در کنار 6 بازیگر و چهار عروسک دیگر مهارت‌های زندگی و شیوه‌های نوین کارآفرینی را به معرض نمايش مي گذارند.

شهيدي ادامه داد: دکور‌ این برنامه در فضایی یک هزار متری ساخته شده و تلاش می‌کند با به تصویر کشیدن محله کوچکی نشان دهد که در جای جای شهرمان فرصت‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن در جهت کارآفرینی استفاده کرد.

لازم به ذكر است: در‌این مجموعه هومن رمضانی، نقش پدر کارا و کوشا؛ آیلار کریمی‌ نقش مادر‌ این دو عروسک را بازی می‌کنند و سمیه عبدالله‌زاده کارگردان هنری و محمد درخشان کارگردان فنی کار را برعهده دارند.

کارآفرینی باید از کودکی آموزش داده شود    

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی نيز در اين مراسم با تبريك فرا رسيدن روز عرفه و عيد سعيد قربان از اعلام آمادگي موسسه متبوع خود جهت همكاري با ديگر سازمان ها در جهت گسترش فرهنگ خلاقيت و كارآفريني به ويژه براي كودكان خبر داد.

دكتر محمدرضا سپهري با اظهار اميدواري از تبديل «كارا و كوشا»  به يك برند موفق در مقطع سني كودكان ايراني به شهرداري ها توصيه نمود پارك كارآفريني كارا و كوشا براي كودكان ايجاد نمايند

سپهری با اشاره به اینکه تلاش برای تقویت خلاقیت کودکان باید در پیش‌دبستانی‌ها آغاز شود اظهار داشت: سازمان بهزيستي مي تواند در نهادينه سازي خلاقيت كودكان ايراني با استفاده از مفاهيم اين بسته موفق باشد.

وي با اشاره به اینکه این موسسه طی 7،8 سال اخیر بحث آموزش مهارت و کارآفرینی را در دستور کار داشت افزود: از سال 85 بسته آموزشی برای مهارت کودکان و توسعه فرهنگ خلاقیت تولید كرديم.

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه عروسک کاراو کوشا نماد خلاقیت و کارآفرینی کودکان ایرانی هستند بیان کرد: با این برنامه تلاش کردیم تا مفاهیم خلاقیت و کارافرینی را به درستی به کودکان منتقل کنیم.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه  باید تلاش کنیم فرهنگ کارآفرینی را در جامعه نهادینه کنیم گفت: امیدواریم در مراحل بعدی با همكاري سازمان هاي مختلف نظير شهرداري ها، بهزيستي، وزارت آموزش و پرورش و نيز توليد كنندگان پوشاك كودكان، اسباب  بازي و نوشت افزار گام هاي بزرگتري برداريم.

سپهری با بیان اینکه برای زنده کردن فرهنگ کارآفرینی نیاز است آموزش‌ها از دوران کودکی آغاز شود تاکید کرد: این موضوع می‌تواند مورد حمایت شورای عالی اشتغال قرار گیرد تا فرهنگ‌سازی در راستای کارآفرینی از کودکی نهادینه شود.

نايب رييس شوراي نظارت بر سازمان صدا و سيما:

خلاقيت و كارآفريني بايد در برنامه هاي صدا و سيما پررنگ تر شود

در این مراسم نايب رييس شوراي نظارت بر سازمان صدا و سيما با تقدير از حاميان و دست اندركاران اين مجموعه تلويزيوني تاكيد كرد كليد حل مشكلات امروز كشور ما و مقابله با تحريم ها در توجه به مقوله كارآفريني است.

سيد رمضان شجاعی کیاسری از حمايت كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از ساخت اين برنامه خبر داد و افزود در ديدار با مديران سازمان صدا و سيما بر اهميت ساخت اين برنامه ها تاكيد شده است.

نماینده مردم ساری در مجلس با بیان اینکه مباحث کارآفرینی باید با نگاه کلان و بزرگ در جامعه ارائه شود، بیان داشت: بی‌سواد امروز به کسی گفته می‌شود که با فناوری‌های نوین آشنا نبوده و اطلاعاتی از آن ندارد.

وی تأکید کرد: نگاه‌های آموزشی، پرورشی، برنامه‌هایی که ایجاد تفکر و تعقل می‌کند و خلاقیت و ابتکار را در برنامه‌ها دارد، باید در برنامه‌های سرگرم‌کننده افزوده شود.

مدیر گروه کودک شبکه دو

توجه وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي به كودكان مايه خرسندي است

در ادامه اين مراسم مدیر گروه کودک شبکه دو سیما با ابراز خرسندي از توجه وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي به مقطع سني كودكان اظهار داشت: متاسفانه سازمان ها در اين خصوص توجه كافي ندارند و اميدواريم اين حركت وزارت كار توسط سازمان هاي ديگر هم تكرار شود. 

علي زارعان اظهار داشت: 20 کودکان برابر بزرگسالان از شبکه‌های تلویزیون پذیرندگی دارند و به همین دلیل یکی از رویکردها توجه به برنامه‌های آموزشی کودکان است لذا هر سرمایه‌ای که برای کودکان انجام شود، 20 برابر سرمایه‌ای است که در بزرگسالی هزینه می‌شود.

زارعان با بیان اینکه برنامه تلویزیونی کارا و کوشا یک محصول میان‌خطی است تصریح کرد: این موضوع بدان معناست که این مجموعه از یک محیط پژوهشی و علمی در حوزه وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعي به محیط کاربردی و اجرایی رسیده است و توسط صدا و سیما انجام می‌شود و اگر بتواند به 30 درصد اهداف خود برسد جهش عظیمی ایجاد کرده است.

 
To Top ↑