پايگاه جامع سلامت، آموزش و هوشمندي كودكان مطابق با استانداردهاي جهاني و بومي

راهنمایی برای اجرا

برنامه مهدخانگی به گونه‎ای طراحی شده که چگونگی یادگیری و رشد و تکامل کودک را مورد توجه قرار می‎دهد. البته مادر یا مربی باید این مطالب و ابزارها را متناسب با شرایط رشد و تکامل کودک خود استفاده کند. این موضوع به معنای اختصاصی کردن برنامه برای کودک است.

برای راهنمایی والدین و مربیان، استراتژی هایی به شما ارائه می کنیم. با اجرای استراتژی‎های زیر والدین یا مربیان کودک بهتر می‎توانند یادگیری را در کودک تشویق کنند، مهارتهای آمادگی را در او ایجاد کنند و مطمئن شوند که فعالیتهایی که آنها برای کودک در نظر می‎گیرند، برای کودک مناسب است.

 به خاطر داشته باشید:

- تجربیاتی برای کودک زیر شش ماه ایجاد کنید که باعث توسعه وابستگی ایمن در او شود. وابستگی ایمن باعث می‎شود کنجکاوی کودک رشد کرده و اعتماد به نفس او افزایش ‎یابد و همین امر زمینه‌ای مناسب برای کودک است تا بتواند دنیای اطراف خود را کشف کند. وقتی کودکان شروع به حرکت می‎کنند، خلق جزئیاتی برای تقویت کنجکاوی او و همچنین فراهم کردن فضایی امن و حمایت کننده که کودک بتواند در آن به راحتی حرکت کند، ضروری است.

- زمان و شیوه معرفی و اجرای موضوعات و مهارتهای پایه باید براساس علاقه و توانمندی کودک باشد. اگر کودک زمانی بیشتر از آنچه در نظر گرفته‌اید، برای یک موضوع لازم دارد، بسیار ضروری است که زمان بیشتری اختصاص دهید. زمانی که کودک آن مفهوم را به خوبی یاد گرفت یا علاقه‎اش به موضوع کم شد آن فعالیت را کنار بگذارید و به دنبال ایده‎های بیشتر برای اجرای فعالیت‎های موجود در برنامه باشید.

- از فرهنگ و آداب و رسوم خودتان برای آموزش‎ها بهره برداری کنید و آنها را به عنوان منبعی اصلی برای آموزش در نظر بگیرید. مثلاً غذاهای سنتی، موسیقی محلی، زبان محلی و آداب و رسوم اسلامی و بومی خود را در برنامه و همراه با فعالیتها در نظر داشته باشید. ویژگی‎های منحصر به فرد منطقه خود را نیز در نظر بگیرید. منطقه شما چه ویژگی‎های جذاب و جالبی دارد؟ آنها را به متناسب فعالیتها در برنامه آموزشی طرح کنید. سازمانهای اجتماعی، دانشکده‎ها و مراکز فرهنگی و مذهبی در محله شما می‎توانند پیوندهای خوبی با این برنامه داشته باشند و آنها را کاملتر کنند. موضوعات برنامه را با آنها طرح کنید و از ایده‎های آنها هم استفاده کنید.

- یادتان باشد کودکان با سرعت‎های متفاوتی رشد می‎کنند و یاد می‎گیرند. گاهی اوقات آنها به کندی مطلبی را یاد می‎گیرند و گاهی هم به سرعت و در یک چشم به هم زدن! بعضی وقتها آنها نیاز دارند تا مطلب برایشان تکرار شود و گاهی باید آن را با هم تمرین کنید. ایده‌ها و پیشنهادهایی به شما داده‎ایم که برایتان مفید خواهد بود. برنامه مهدخانگی یک برنامه منعطف است و برای استفاده کودکان از صفر تا 5 سال طراحی شده است. در طول برنامه راهنمایی های زیادی برای انطباق برنامه با سن و سال کودک آورده شده است. حتی کودکان هم سن هم ممکن است مراحل رشد و تکامل متفاوتی داشته باشند.

در طول فعالیتها پیشنهادهای زیادی برای انطباق میزان مشکل بودن یک فعالیت با سطح تکامل کودک آورده شده است. به علاوه در طول بازی‎های آزاد و خارج از برنامه نیز کودک فرصت دارد وسایل آموزشی و فعالیتهای اجرا شده را برای خودش تمرین کند و مفاهیم را خوب یاد بگیرد. فعالیتهایی که آورده‎ایم ممکن است که تکرار شوند یا اینکه خودتان می‎توانید آنها را تکرار کنید تا کودک مهارتهای جدید را هر روز تمرین کرده و یاد بگیرد. 

 

در نهایت به شما یادآور می شویم که با ثبت نام در برنامه مهدخانگی، یک جزوه کامل به عنوان راهنمای اجرای والدین نیز دریافت خواهید کرد که در آن به طور کامل راهنمایی های لازم را ارائه شده است.

 

 

 

 

To Top ↑